Προβολή της ταινίας «Το αγόρι με τη ριγέ πιζάμα» στο πλαίσιο του 45ου Φεστιβάλ ΚΝΕ στο Παράλιο Άστρος

Sun, 11/08/2019 - 09:12

Στα πλαίσια του 45ου  Φεστιβάλ ΚΝΕ – ΟΔΗΓΗΤΗ πραγματοποιείται προβολή της ταινίας «Το αγόρι με τη ριγέ πιτζάμα» (παραγωγής 2008), την Τρίτη 13 Αυγούστου στις 21:00 στην κεντρική πλατεία του Παραλίου Άστρους.

Λίγα λόγια για την ταινία:

            Η ιστορία διαδραματίζεται κατά τη διάρκεια του Β’ Παγκοσμίου πολέμου στο στρατόπεδο συγκέντρωσης του Άουσβιτς. Πρωταγωνιστής είναι ο Μπρούνο, ο οκτάχρονος γιος του Διοικητή του στρατοπέδου.

 

Μέσα από τα αθώα μάτια του Μπρούνο παρακολουθούμε τη ζωή στο στρατόπεδο και την εξέλιξη μιας απαγορευμένης φιλίας που ανθεί ανάμεσα σε αυτόν και τον Σμούελ, ένα αιχμάλωτο Εβραιόπουλο.


Τους δύο φίλους χωρίζει ένα συρματόπλεγμα το οποίο βάζει τα όρια στους δύο κόσμους. Μια ιστορία για το Ολοκαύτωμα και τις σχέσεις των ανθρώπων μέσα στον παραλογισμό του πολέμου, βασισμένη στο βιβλίο του Τζον Μπόιν.

Comments

Submitted by Anonymous on Sun, 11/08/2019 - 10:17 Permalink

Για τα στρατόπεδα καταναγκαστικής εργασίας που ήταν υπό τη διεύθυνση της οgpu και εξοντώθηκαν άγνωστος αριθμός σοβιετικών πολιτών θα προβληθεί ποτέ ή είναι και αυτό ψέμα???το 1945 νικήθηκε το ένα άκρο του ναζισμού και τα εγκλήματα του μαθεύθηκαν και γνωρίσαμε τις παγκόσμιες δοώξεις του,παρόλαυτα οι κομμουνιστές δεν έχουν διωχθεί για τα εγκλήματα τους σε διεθνές επίπεδο...βλέπε κόκκινοι χμερ

Submitted by Anonymous on Sun, 11/08/2019 - 22:26 Permalink

Προς καλούς και αγαπητούς συντρόφους ερωτήματα:
1. Έχετε άδεια για την κατάληψη δημόσιου χώρου;
2.Ποιος και με ποια διαδικασία σας έδωσε,αν σας έδωσαν, αυτή την άδεια;
3.Εχετε άδεια για δημόσια προβολή; Από που και πως κι αυτή;
4. Έχετε τέλος άδεια από όλους εμάς που γουστάρουμε στις διακοπές μας τουλάχιστον, να μη μας φουμάρετε με την προπαγάνδα σας;
Στην τελική μήπως στο όνομα της τριχοκουλτούρας και του ψευτονταϊλικιού σας αποφασίζουμε και διατάσσουμε;

Submitted by Anonymous on Mon, 12/08/2019 - 11:22 Permalink

Μήπως θα έπρεπε να ακολουθήσουν τις νόρμες και τους κανονισμούς μιας ελεύθερης κοινωνίας ήτοι άδεια από την δημοτική αρχή και πληρωμή του νόμιμου φόρου αλλά ξέχασα το κκε είναι σαν την μαφία,ποτέ δεν πληρώνει αλλά τσαμπουκαλεύεται και του τα ακουμπάνε..καλοκαίρι είναι ας πάνε στο μαγαζί του φτωχού του μπογιόπουλου....

Submitted by Anonymous on Mon, 12/08/2019 - 11:54 Permalink

Μήπως να προβάλλουν την Ελένη με πρωταγωνιστή τον John Malkovich??αν έχουν το σθένος να δείξουν πως δολοφονούσε ο δσε και το κκε άμαχο πληθυσμό

Submitted by ΙΒΟΙ on Tue, 13/08/2019 - 11:03 Permalink

Ενδεικτικο της απηχησης που εχουν οι ιδεες & η δραση της ΚΝΕ ειναι τα πολλαπλα ΜΑΥΡΑ ΣΧΟΛΙΑ που προβαλουν οι ασπονδοι φιλοι. ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.... .
Η ΚΝΕ το πρωτοπορο κοματι της νεολαιας μας ειναι μπροστα και στο πολιτισμο και στους αγωνες.

Submitted by Anonymous on Tue, 13/08/2019 - 18:21 Permalink

Το βαθεια ανθρωπινο αλλα και αντιφασιστικο περιεχομενο της ταινιας, - αν χαλαει τις διακοπες σε καποιους, - μπορουν να βουτηξουν το θερμοαιμο κεφαλι τους στο νερο .....της παραδιπλα παραλιας !!!!

Submitted by Anonymous on Tue, 13/08/2019 - 21:46 Permalink

Καλύτερα να προβάλλουν το soviet story.σιγά την απήχηση που έχει το κκε και η κνε...διαβάζουν την παραποιημένη ιστορία του μαρξισμού και ειδωλοποιούν φονιάδες και πράκτορες όπως ο στάλιν και ο λένιν δηλαδή ληστής της τράπεζας της τιφλίδας και αποδέκτης χρημάτων της αυτοκρατορικής γερμανίας αντίστοιχα...μη προσθέσουμε τις στοχευμένες δολοφονίες...εδώ ο ίδιος ο κροπότκιν και ο πλεχάνοβ επαναστάτες με μέζεα δεν έγιναν κομμουνιστές γιατί ήξεραν το ποιόν της κάστας σας...

Submitted by Anonymous on Wed, 14/08/2019 - 11:08 Permalink

Ο κομμουνιστής σχολιαστής αποκάλεσε έναν σχολιαστή ως φασιστάκο.τι το διαφορετικό έχει από τους ιδεολογικώς φασίστες?δεν είναι βρισιά η λέξη φασίστας αλλά πολιτική τοποθέτηση.για να μην πούμε ότι η λέξη κομμουνιστής είναι μειωτικού χαρακτήρα χειρότερη από την προαναφερόμενη.συνήθως η λέξη κομμουνιστής περιγράφει τον άνθρωπο που επιδιώκει σε περίοδο εσωτερικής ανωμαλίας ή ύστερα από εξωτερική εισβολή την επιβολή ολοκληρωτικού καθεστώτος μέσω μαζικών δολοφονιών.

Submitted by Anonymous on Wed, 14/08/2019 - 11:12 Permalink

Η κνε μπροστά στον πολιτισμό???χαχαχα...ας προβάλλουν την ταινία με πρωταγωνιστή τον richard burton και θέμα τη δολοφονία του ιδρυτή του κόκκινου στρατού και οργανωτή του οκτωβριανού κινήματος λέοντος τρότσκυ από έναν χαφιέ της nkvd.εκεί να δείτε ποια είναι η αλήθεια για την φύση και το ποιόν των κομμουνιστών...

Submitted by Anonymous on Wed, 14/08/2019 - 13:30 Permalink

Οι κομμουνιστές είχαν συμμαχία με τους φασίστες.δες σύμφωνο ριμπεντροπ-μολοτοβ....έκλειναν τα μάτια στις διώξεις του ναζισμού και άφησαν το πεδίο ανοικτό στο ολοκαύτωμα...

Submitted by Anonymous on Wed, 14/08/2019 - 21:33 Permalink

Οι κομμουνιστές είναι εγκληματίες και προδότες...αυτό δήλωσε ο γεώργιος παπανδρέου....δολοφόνησαν χιλιάδες ελλήνων συμμαχόντας με τους γιουγκοσλάβους για να παραδώσουν τη μακεδονία στους σκοπιανούς.και δεν είναι σαθρή προπαγάνδα.με τη δραστηριότητα τους οδήγησαν τη χώρα στο φασισμό

Submitted by Anonymous on Thu, 15/08/2019 - 00:14 Permalink

Δήλωση του κλάρα σε εκδήλωση του ελας στη στερεά ελλάδα το 1943:τα σύνορα της ελλάδας φτάνουν εώς τον όλυμπο.απόφαση της 5ης ολομέλειας του προδοτικού κκε:ελευθερία και αυτοδιάθεση στον ψευτομακεδόνικο λαό.τι συμπέρασμα βγαίνει??

Submitted by Anonymous on Thu, 15/08/2019 - 11:17 Permalink

ΦΑΣΙΣΤΑΚΟ, ενας εισαι και προσπαθεις με τις αρλουμπες σου να κανεις τον καμποσο..ΠΗΓΕΝΕ να κρυφτεις σε καμια τρυπα εκει που εχουν θεση η ομοιδεατες σου και οι προγονοι σου χιτες & ταγματασφαλιτες .Το μποι των κομμουνιστων δεν κονταινει με τετοιες ηλιθιομαρες του λογου σου!!!

Submitted by Anonymous on Thu, 15/08/2019 - 11:41 Permalink

Τι σόι αγωνιστές είναι οι κκεδες????με άδειες περιπτέρων,με θέσεις στο δημόσιο,δάσκαλοι,καθηγητές,τραπεζουπάλληλοι,δεητζήδες,οτετζήδες...ούτε ένας σε εργοστάσιο...τέτοιοι άνθρωποι θα μας σώσουν...

Submitted by Anonymous on Thu, 15/08/2019 - 12:35 Permalink

H μόνη αγνή αντιστασιακή οργάνωση που μονάχα είχε σαν σκοπό την ελευθερία από το ναζισμοφασισμό ήταν η ΠΕΑΝ.συγκρίνεται ο Περρίκος και ο Μαγκάκης με τους κατσικοκλέφτες του ελας-κκε????

Submitted by Anonymous on Thu, 15/08/2019 - 16:32 Permalink

Eπίπεδο των κομμουνιστών η βρισιά και η λάσπη.επειδή δεμ αντέχουν τον διάλογο και ερμηνεύουν τα γεγονότα μονόπλευρα θα τρώμε στη μάπα την προσπάθεια να μαζέψουν λεφτά όταν η κρατική επιχορήγηση τους κοπεί.εκεί να δούμε πόσο αβανταδόροι του αστισμού θα καταλήξουν.

Submitted by Anonymous on Thu, 15/08/2019 - 16:42 Permalink

Το μπόι των κομμουνιστών αυξομειωνόταν ανάλογα με τα δολλάρια του συναλλάγματος που έστελνε στην περισσός α.ε οι κόκκινοι τσάροι από το κρεμλίνο...

Submitted by ΙΒΟΙ on Fri, 16/08/2019 - 17:46 Permalink

ΦΑΣΙΣΤΑΚΟ δεν προκειται να ασχοληθουμε ουτε να κανουμε αντιπαραθεση με τον οχετο του ΓΚΕΜΠΕΛΣ και την μουχλιασμενη προπαγανδα της CIA. Τον σανό συνεχισε να τον τρως καταχαμα !!!
φαινεται πως τον απολαμβανεις. ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ.

Submitted by Anonymous on Fri, 16/08/2019 - 19:06 Permalink

Στην προπαγάνδα διδακτορικό έχουν οι κομμουνιστές πάντα εμφανίζοντας το άσπρο μαύρο και το μαύρο άσπρο...η αλήθεια πάντα πονάει όπως η συγκυβέρνηση του 89 και η δήλωση νομιμοφροσύνης του 74...μόνο λοβοτομημένοι πιστεύουν όσοι ότι θα έλθει η αλλαγή στη ζωή μας με το κκε...θα χάσουμε και το μοναδικό μας περιουσιακό στοιχείο για να μπορούμε να ζούμε..υπόψιν καταδότες της δεξιάς είσαστε μια ζωή στην περιοχή μας.γελάνε και οι πέτρες μαζί σας...

Submitted by Anonymous on Fri, 16/08/2019 - 19:09 Permalink

Ο φλωράκης αρεσκόταν στον αστικό τρόπο ζωής με κοστούμια και καπνοσύριγγες και σεις το παίζετε πουριτανοί του σοσιαλισμού...καλύτερα ελεύθεροι παρά ρουφιάνοι της kgb...

Submitted by Anonymous on Fri, 16/08/2019 - 21:25 Permalink

Προπαγάνδα της cia οι δίκες της μόσχας,η στοχευμένη γενοκτονία των καμποτζιανών από τους κόκκινους χμερ,η δολοφονία των αιχμαλώτων πολωνών αξιωματικών στο khatyn της λευκορωσίας,η εκτόπιση των ελλήνων της εσσδ στο καζακσταν,η συνωμοσία των εβραίων γιατρών και πολλά άλλα ψέματα των μυστικών υπηρεσιών των ηπα με σκοπό να διαβάλλουν τους ηρωικούς κομμουνιστές

Submitted by Anonymous on Sat, 17/08/2019 - 20:33 Permalink

Για ποιο μπόι ομιλούν οι οπαδοί του κόκκινου φασισμού????οι πλέον ωφελημένοι του αστικού καθεστώτος είναι...αν δεν πέσει η κρατική επιχορήγηση διαμαρτύρονται για τον καπιταλισμό..

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
katafigio