Ψυχάρα ο Πήγασος κέρδισε τον Λέοντα με καλάθι του Διαμαντόγιαννη στην εκπνοή (vid)

Κυρ, 05/11/2023 - 12:48
Image

Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος 2023-24 της ΕΣΚΑΚ στο κλειστό γυμναστήριο Άστρους, έπειτα από έναν συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο η ομάδα μας κέρδισε τον «Λέοντα 2014».

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και όποια από τις δύο ομάδες κέρδιζε θα μιλούσαμε για ένα δίκαιο αποτέλεσμα, η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ δυνατά προηγούμενη με σκορ 26-9 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ το ημίχρονο την βρήκε να προηγείται 43-25.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η αξιόμαχη ομάδα του Λέοντα αντέδρασε, μείωσε και πέρασε μπροστά στο σκορ. Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Αρχικά ο Λέοντας κέρδισε τρείς ελεύθερες βολές σε φάουλ σε προσπάθεια για τρείς, ευστόχησε στις δύο βολές και με καλάθι στο τελευταίο δευτερόλεπτο ο Διαμαντόγιαννης χάρισε την νίκη στην ομάδας μας.

Σκορ : 65-64

Δεκάλεπτα: (26-9) (43-25) (49-46) (65-64)

Διαιτητές: Σταματόπουλος, Μησιούλης

Πήγασος (Κοψαύτης) : Μαντίκος 20 (4), Κουσκουνάς, Μετρητίκας 2, Ζαχαριάς, Κοψαύτης 19 (3), Μαντάς, Διαμαντόγιαννης 7 (1), Νίτσιος, Μαυριάς 11 (3), Καρκούλης, Σπυράκος 6.

Λέοντας 2014 (Νταλίπης Χρήστος) Θεοδοσίου 3 (1), Καραμάνι Ε., Ραυτόπουλος 4, Γεωργίου 3, Κεφάλας 16 (2), Μπαλτζής 20 (6), Σπανός, Λύκος, Ηλίου 2, Καραμανι Α., Δόσης 10, Κορίζης 6.

12. Οίαξ Ναυπλίου 3 βαθμοί (0-3) 141-180 -39

Επόμενος αγώνας στο Ναύπλιο έδρας το Σάββατο 11-11-2023 με αντίπαλο τον Οίακα Ναυπλίου.