Μαντάς: Τα μπράβο και τα ευχαριστώ είναι ελάχιστα

Wed, 21/08/2019 - 13:11

Είναι ώρα να αναφερθούμε σε όλους αυτούς που ξενύχτησαν χθες, δουλεύοντας με μάσκες για να σβήσουν τη φωτιά στη μονάδα επεξεργασίας και να αποκαταστήσουν το χώρο ώστε να λειτουργήσει με μόνο μια ημέρα καθυστέρηση. Τα μπράβο και τα ευχαριστώ είναι ελάχιστα. Τους ιδιώτες χωματουργούς της περιοχής μας, τους πυροσβέστες, τους υπάλληλους του Δήμου μας, τους οδηγούς του Δήμου Τρίπολης και της Περιφέρειας, το προσωπικό της μονάδας επεξεργασίας, της ΔΕΥΑ, του ΔΕΔΗΕ και όλους τους άλλους.
Για τον αντιδήμαρχο Δημήτρη Γκαύρο, τι να πει κανείς; Ελπίζω τώρα, ύστερα από 22 ώρες συνεχούς παρουσίας, οργάνωσης και δουλειάς, να έχει φύγει πια από το χώρο…

Comments

Submitted by Anonymous on Wed, 21/08/2019 - 13:31 Permalink

Αφού δημιουργήθηκε αυτή η πυριτιδαποθηκη μέσα στην καρδιά του Αστρους με ευθύνη της δημοτικής αρχής Σκαντζου Μαντα, κόντεψαμε να καούμε και πήξαμε τα πνευμονια μας στη διοξίνη, με μια πολύδαπανη κι επικίνδυνη επιχείρηση κατάσβεσης, βγαινουμε να πούμε "μπράβο" για τα μάτια του κόσμου και τους τύπους! Σας έχει μείνει ελάχιστο φιλότιμο να ζητήσετε ΣΥΓΓΝΏΜΗ για την κατάντια στην οποία παραδίδεται την διοίκηση του δήμου; Είστε απαράδεκτοι, απεχθεις και προκλητικοί προς κάθε πολίτη κι επισκέπτη αυτού του τοπου.

Submitted by Χ.Π on Wed, 21/08/2019 - 14:22 Permalink

Το να θες να κρυψεις το προβλημα μεσα απο ευχολογια πολλα μπραβο και να χρησιμοποιεις το φιλοτιμο και την εμπειρια καποιων συνεργατων σου ωστε να κουκουλωσεις ετσι απλα το προβλημα που προεκυψε μονο ηθικο δεν ειναι.Το να ισχυριστεις οτι πιθανοτατα ειναι προβοκατσια ισως εκθεσει στην πορεια αυτους που εξημνεις.Επρεπε ηδη να ειχες παραιτηθει απο δημαρχος μεσουσης καλοκαιριου γιατι απλα δεν σε ενοιαζε μετα την ηττα.Ακομα και 10 μερςς πριν τις 1.9.2019 καντο εστω απο φιλοτιμο.Παραιτησου το απογευμα

Submitted by Anonymos on Wed, 21/08/2019 - 14:35 Permalink

Ντροπή σου... ειναι το ελάχιστο που έχω να πω!
Και κάτι ακόμα.... Γιατί νιώθεις την ανάγκη να εκθειάζεις τον αντιδήμαρχο σου? Από ποτέ τα αυτονόητα και αυτά που υπάγονται στην αρμοδιότητα καποιου θα πρέπει να στολίζονται με μπράβο? Ποιος είναι υπεύθυνος πυροπροστασιας?

Ψεύτη 13:31. Παραδέξου επί ποιανού δημάρχου έγινε η χωματερή του τανου. Επί Στρατή δαλιανη. Και επί παπαντωνη, καμπύλη και λοιπών συγγενών... ξεχνάς γρήγορα, ξεχασιαρικο.... καλα την πας τη λασπη και το ψεμα. θα προοδεψεις. άντε, κάνε βιογραφικό για ειδικός συνεργάτης..

Submitted by Anonymous on Wed, 21/08/2019 - 15:04 Permalink

"Ενοχλήθηκαν" τα βλαχαντερά από τις διοξίνες! Σε λίγες μέρες που κάποιοι καινούριοι θα πρέπει να αναλάβουν υπέυθυνα πόστα στη νέα δημοτική αρχή, τότε θα δούμε αν οι καρέκλες τις εξουσίας ζεματάνε σαν την καυτή χωματερή...

Submitted by Anonymous on Wed, 21/08/2019 - 15:15 Permalink

Τα μπράβο και τα ευχαριστώ δεν είναι ελάχιστα, είναι σε λάθος κατεύθυνση!!!
Υπήρξαν και κάποια εναέρια μέσα αλλά ....εκείνα δεν διεκδικούν ψήφους για αξιώματα.....

Submitted by Anonymous on Wed, 21/08/2019 - 15:16 Permalink

Τα μπράβο και τα ευχαριστώ δεν είναι ελάχιστα, είναι σε λάθος κατεύθυνση!!!
Υπήρξαν και κάποια εναέρια μέσα αλλά ....εκείνα δεν διεκδικούν ψήφους για αξιώματα.....

Submitted by Parlapipas on Wed, 21/08/2019 - 15:50 Permalink

Κ. Μαντα σε ψηφίσαμε σε υποστήριξα με, έχασες και την άλλη μέρα δεν μιλαγες/ήξερες κανέναν απ όσους σε βοήθησαν.
Πέρασαμε ένα καλόκαιρι μέσα σε σε ένα βρώμικο Άστρος, δρόμοι παρατημενοι, σκουπίδια, χορταρια παντού.
Δεν υπήρχε ούτε μια παιδική χαρά καθαρή να πάμε τα παιδιά μας, μέσα βρίσκαμε σκουπίδια χορταρια, σκυλιά, χίλια 2.
Ούτε καν μια εκδήλωση. μπραβο σας για το χάλι που αφήσατε. Χάσαμε το χρόνο μας τον Μάιο που μάζευαμε από δω κ από κει ψήφους για να σας βγάλουμε.

Submitted by ΑΝΩΝΥΜΟΣ on Wed, 21/08/2019 - 16:01 Permalink

ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΧΕΊΡΙΣΗ ΤΩΝ ΑΠΟΡΡΙΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ 1)Ο ΔΗΜΟΣ ΔΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΑ 2)ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ Ο ΟΓΚΟΣ ΤΩΝ ΣΚΟΥΠΙΔΙΩΝ ΚΑΤΑ 60% (ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΙΜΑ-ΣΥΜΠΙΕΣΗ).ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ Η ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΗ ΧΩΜΑΤΕΡΗ ΤΩΝ ΓΙΩΡΓΟΥ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΗ ΔΑΛΙΑΝΗ ΕΠΑΨΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ.Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΑΡΧΗ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙ ΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ.ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΑΤΕ ΑΛΛΑΓΗ ΔΕ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΤΕΛΗ ΓΙΑ ΤΑ ΕΡΓΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΕΝΤΑΞΗ ΣΕ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΟΥΜΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ.ΜΑΝΤΑ ΘΑ ΛΕ ΚΑΙ ΘΑ ΚΛΑΙ

Submitted by Anonymous on Wed, 21/08/2019 - 16:42 Permalink

Κάθε καλοκαίρι στον Αγιαννη την έβγαζε και καμαρώνε δήθεν το χωριό. Φέτος που.πηγε εκτός Δήμου κι εξαφανίστηκε μας λες "βλαχαγιαννιτακια;" Και μαζί και μόνος ίδιος είναι ο πόνος...

Submitted by Anonymous on Wed, 21/08/2019 - 16:55 Permalink

Όλοι εμείς που ψηφίζουμε θα θέλαμε συνέχεια και συνέπεια.Αντιπαραθεσεις μόνο για να μειώσουμε τους προηγούμενους λάθος, στην ίδια θέση θα βρεθείτε μετά τέσσερα χρόνια. Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα.Εφτασε η μέρα.Καλη θητεία για το καλό όλων των δημοτών.

Submitted by Dim on Wed, 21/08/2019 - 17:10 Permalink

Τι να καμαρωσει ρε κλιτσοφοροι.... Κλιτσα κ βολτες απο κουτρι εως περδικονερι κ παλι πίσω. ... Ξανα μπε.....

Submitted by Anonymous on Wed, 21/08/2019 - 17:15 Permalink

Προν το Μαντα ο Δήμος ήταν παντου χωματερες. Με συντονισμενες προσπαθειες καταφερε η Δημοτικη αρψη να καλυψει το κρνο της περιφερειας και να χουμε ενα πολυ καλο επιπεδο στη συλλογη των σκουπιδιων, ελπιζω οι καινουργιοι μα συνεχισουν το καλο εργο Μαντα και να μην μας γυρίσουν πίσω.

Submitted by αυτοπτης on Wed, 21/08/2019 - 21:23 Permalink

πεστε οτι θελετε αμα δεν ηταν ο καφες να συντονιζει θα κεγανε 10 μερες παταγε μεσα στα σκουπιδια ο ανθρωπος και ολοι οι αλλοι θεατες...απο μακρια..μπραβο του..

Submitted by Anonymous on Wed, 21/08/2019 - 22:35 Permalink

Το να κάθεσαι 10 ώρες στη φωτιά δε σε κάνει αντιδήμαρχο. Συγχαρητήρια για τα αυτονόητα? Και στο Καστρί τον ενημερώσαμε ώστε να στείλει μηχανήματα να καθαρίσουν τις αντιπυρικές ζώνες και μας έστειλε στους επόμενους.

Submitted by ενας on Thu, 22/08/2019 - 01:47 Permalink

Το μίσος όσων σταμάτησαν να *ε 8 χρόνια δεν κρύβεται.
Πολύ σύντομα θα ξαναφανεί το ποιόν τους και θα θυμηθούμε γιατί τους κυνηγήσαμε δυο φορές
.Η ιστορία θα δικαιώσει τους ταπεινούς που δουλεύουν και όχι τους έξαλλους που βρίζουν.
Στο τέλος γίνετε πάντα αυτό.Οση λάσπη πέσει,όσες αθλιότητες κι αν ειπωθούν,όλα γυρίζουν πίσω.

Submitted by Anonymous on Thu, 22/08/2019 - 03:46 Permalink

Ντροπή σου δημαρχε. Ακόμα και την ύστατη στιγμή αντί να αναλάβεις τις ευθύνες που σου αναλογούν μου δίνεις συγχαρητήρια στον αντιδήμαρχο σου για τα αυτονόητα. Η καινούργια δημοτική αρχή ας σε έχει ως παράδειγμα προς αποφυγήν. Γιατί κι αυτή πολύ σύντομα θα κριθεί. Αλλά εσύ Τάκη έχεις ξεπεράσει κάθε όριο.. ντροπή σου ξανά.

Submitted by ASTRINOS on Thu, 22/08/2019 - 06:44 Permalink

Πόσο επικύνδινη είναι η απερχόμενη Δημοτική αρχή(Μαντάς-Σκαντζός-Καφές-Καρκούλης) θα το καταλάβετε Δημοτες σε λίγο καιρό. Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΦΥΛΑΕΙ ΤΙ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΣΤΟ ΔΗΜΟ!!!!!

Submitted by Anonymous on Thu, 22/08/2019 - 11:39 Permalink

Τι χάλια! Πόση χολή! Κρύβεστε στην ανωνυμία σας και βγάζετε τον κομπλεξικό εαυτό σας. Ένθεν κακείθεν. Κάτοικος Δήμου Βόρειας Κυνουρίας.

Submitted by Θεος on Thu, 22/08/2019 - 20:15 Permalink

Μπράβο στον ΚΑΦ ένας δήμος μόνος του παντού μπροστά σε ότι ανέλαβε το έβγαλε σε πέρας σε πλημμύρες σε χιόνια και τώρα στη φωτιά ΜΌΝΟΣ ΤΟΥ και πάλι μπράβο ΚΑΦΕΕΕΕΕ

Submitted by ΠΟΝΤΙΚΙ on Fri, 23/08/2019 - 08:11 Permalink

Αποκαϊδια και Χρέος(μεγάλο) παραλαμβάνει απο τον Μαντά-Σκαντζό ο Νέος Δήμαρχος Γιώργος Καμπύλης.Αντί για πρωτεύουσα πόλη το Αστρος(Σκαντζός-Μαντάς) το κατάντησαν κρανίου τόπο.Κάντε υπομονή Δημότες ..............................

Submitted by Anonymous on Fri, 23/08/2019 - 09:59 Permalink

Σήμερα ο μήνας έχει 23. Σε πόσες μέρες είπαμε κ. Μαντά θα ξαναδούμε να δουλεύει η χωματερή; Πότε θα ξαναρχίσει η αποκομιδή των απορημάτων ;

Submitted by ΑΝΩΝΥΜΟΣ on Fri, 23/08/2019 - 12:29 Permalink

Η ΧΩΜΑΤΕΡΗ ΣΤΟ ΑΣΤΡΟΣ ΕΙΧΕ ΕΠΙΘΕΤΟ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΔΑΛΙΑΝΗΣ.Η ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΩΡΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΜΑΝΤΑΣ.ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ ΜΝΗΜΗ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΦΑΚΕΣ ΕΧΟΥΝ ΣΙΔΕΡΟ

Submitted by Anonymous on Fri, 23/08/2019 - 17:32 Permalink

Κύριοι, βλέπετε από τα γραφόμενα πως βγαίνει μια μιζέρια και μια κακομοιριά, μια στασιμότητα κι ένα πισωγύρισμα, σε πράξεις, νοοτροπία και σχεδιασμό. Εκείνος έκανε αυτό, ο άλλος το άλλο, ο δικός μας έκανε καλά και πάει λέγοντας. Δε δικαιολογείται μετά από τόσα χρόνια λειτουργίας του δήμου να βρισκόμαστε σε αυτό το στάδιο. Τα προβλήματα δεν είναι μεγάλα οι άνθρωποι είμαστε μικροί. Επειδή κουβαλάμε μέσα μας ένα εγωκεντρικό σύστημα λειτουργίας γι αυτό δεν μπορεί να προχωρήσει ο δήμος. Πως είναι δυνατόν να έχεις δυναμικό δήμο όταν υπολειτουργεί λόγω έλλειψης προσωπικού ή από λάθος οργάνωση; Πώς να καλύψεις τις ανάγκες των διαμερισμάτων και πως θα αντιμετωπίσεις τα προβλήματα όταν δε μπορεί να δουλέψει για τους ανωτέρω ή και για άλλους λόγους; Οι αιρετοί έρχονται και παρέρχονται, και δεν μπορεί να στηρίζεται η λειτουργία του δήμου στην οξυδέρκεια η στην εργατικότητα του κάθε αιρετού! Στην κοινωνία ουδείς αναντικατάστατος. Ουέ κι αλίμονο αν πλέκουμε εγκώμια ή λιβανίζουμε ανθρώπους για τα αυτονόητα, εξ άλλου πληρώνονται γι αυτό που κάνουν!

Submitted by Anonymous on Fri, 23/08/2019 - 17:55 Permalink

ΠΟΝΤΙΚΙ δεν κάνω καθόλου υπομονή. Αυτά με την καμμένη γη μας τα είπαν κι άλλοι. Αν ο Καμπύλης δε διώξει άμεσα τα σκουπίδια και τις διοξίνες από το Αστρος, τότε να πάει στα Κουτρουφα να γυρεύει ψήφους...

Submitted by Anonymous on Fri, 23/08/2019 - 18:14 Permalink

ΓΙΩΡΓΟ ΚΑΜΠΥΛΗ....
Από τη στιγμή που θα περάσεις ως δήμαρχος το κατώφλι του δημαρχείου, δώσε εντολή συγκρότησε επιτροπές και ζήτησε και τη βοήθεια αρμοδίων κρατικών οργάνων και υπηρεσιών, και κάνε απογραφή και καταγραφή των όσων παραλαμβάνεις. Από τα στυλομόλυβα και τους υπολογιστές, μέχρι τις τσιμούχες ,τους λαμπτήρες,τους γρύλους των οχημάτων, τα χρηματοκιβώτια και το περιεχόμενο τους ,και κάθε υπηρεσιακό φάκελλο. Αλλιώς όχι μόνο άκρη δε θα βρεις, αλλά θα την πάθεις σαν εκείνον που όχι μόνο του χρωστούσανε, αλλά στο τέλος του πήραν και το βόδι.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
katafigio