«Ξέμεινε» από εκδηλώσεις το πολιτιστικό καλοκαίρι του δήμου

Fri, 19/07/2019 - 11:45

Για τις εκδηλώσεις πολιτιστικού ενδιαφέροντος στη Βόρεια Κυνουρία μίλησε ο δήμαρχος Βόρειας Κυνουρίας Παναγιώτης Μαντάς σε συνέντευξή του στο AstrosNews.gr.

Οι εκδηλώσεις αυτές θα είναι αισθητά λιγότερες σε αριθμό, αφού αρκετές από τις διοργανώσεις των προηγούμενων χρόνων δεν θα υλοποιηθούν.

Όπως ανέφερε, ο δήμος εφέτος θα εκτελέσει τις εκδηλώσεις αυτές που προκύπτουν από την έγκριση χρηματοδότησης του προγράμματος Leader και αυτές αφορούν το καθιερωμένο “Estella Festival”.

«Γνωρίζουμε ότι η περίοδος αυτή είναι μεταβατική ενόψει της αλλαγής της δημοτικής αρχής από 1η Σεπτεμβρίου και κρίνουμε ότι δεν πρέπει να εκτελέσουμε πολιτιστικές εκδηλώσεις ο προϋπολογισμός των οποίων είναι μεν δεσμευμένος για την εκτέλεση των πολιτιστικών εκδηλώσεων, όμως αυτός καταψηφίστηκε από τη νέα δημοτική αρχή».

Η μη έγκριση των λοιπών εκδηλώσεων οδήγησε τη δημοτική αρχή στο να διοργανώσει μόνο το «Estella Festival» το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Αυγούστου, στο θέατρο του Παραλίου Άστρους, στο Καστράκι της Μελιγούς και στον Άγιο Ανδρέα.

Επίσης η δημοτική αρχή συνδιοργανώνει εκδηλώσεις με τους πολιτιστικούς συλλόγους του δήμου.

Ο δήμος είχε εφαρμόσει τη λογική να συνδιοργανώνει τις εκδηλώσεις με τους πολιτιστικούς συλλόγους. Έτσι μοιράζονταν στους 29 Συλλόγους της περιοχής το ποσό των 11.000 ευρώ προκειμένου αυτοί να εκτελέσουν τις δράσεις τους καθόλη τη διάρκεια του έτους.

Έφη Καστραντά

Comments

Submitted by ANONYMOUS on Fri, 19/07/2019 - 12:12 Permalink

29 ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΝ 11000??????ΔΗΛΑΔΗ 380 ΕΥΡΩ ΣΤΟ ΚΑΘΕ ΣΥΛΛΟΓΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΟΝΙΡΑΜΑ ΤΟ ΜΑΡΓΑΡΙΤΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΑΝ ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ?ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΒΡΩΜΑΕΙ ΚΥΡΙΕ ΔΗΜΑΡΧΕ

Submitted by Anonymous on Fri, 19/07/2019 - 12:27 Permalink

Ένα από τα επιχειρήματα που καταψηφίστηκε ο απερχόμενος δήμαρχος είναι ότι κατά την διάρκεια της θητείας του είχε δώσει μεγάλο βάρος στις πολιτιστικές εκδηλώσεις.Για να σας δω τώρα που φέτος δεν θα γίνει τίποτα?Καθιστε τώρα να πληρώνετε 8ευρω το ποτό για να ακούτε LIVE στα μαγαζιά του Παραλίου τον Κουτουζο.χαχαχα

Submitted by Anonymos on Fri, 19/07/2019 - 13:20 Permalink

Η "νέα" Δημοτική Αρχή, όπως αναφέρεται, αναλαμβάνει καθήκοντα από 1η Σεπτεμβρίου 2019 και ως εκ τούτου δεν μπορεί μέχρι τότε να υπερψηφίζει ή να καταψηφίζει προϋπολογισμούς!
Την ευθύνη για το "φτωχό" πολιτιστικό καλοκαίρι στο Δήμο μας φέρει αποκλειστικά και μόνο η παρούσα Δημοτική Αρχή!

Submitted by Anonymous on Fri, 19/07/2019 - 19:37 Permalink

Σωστή απόφαση. Ο νέος Δήμαρχος καταψήφησε τις πολιτιστικές εκδηλώσεις, το Δημαρχείο και τις μελέτες για την οδό Καλλίτση και άλλα. Και τον ψηφήσατε. Τί περίμενετε λοιπόν; να του τα κάνει ο Μαντάς; Ο Μαντάς έδωσε αυτό που έδωσε απο εκδηλώσεις: Αρβανιτάκη, Σαβόπουλος, Φαραντούρη, Μικρούτσικος, Σουλτάτου, Λέκκας, Μαργαρίτης, Oneirama, imam baildi, Μπάσης, estella festival και ενα σωρό άλλα.Κρατηθείτε τωρα για ...next year... Θα τα οργανωσει μια χαρα ο .... Λαικοδημοτικός καλλιτέχνης της νέας δημοτικής αρχής....

Submitted by Anonymous on Fri, 19/07/2019 - 22:49 Permalink

Η ζωή συνεχίζεται, όλοι κάνουν τον κύκλο τους , δεν χρειάζονται φανφάρες και τυμπανοκρουσίες. Ουδείς αναντικατάστατος!

Submitted by LOUNA on Sat, 20/07/2019 - 03:19 Permalink

Δεν πάει κάτω με τίποτα τους έχει κάτσει στο λαρύγγι.
Μαντα να έρθεις να εισπράξεις τα φέσια.
Τα έχεις αφήσει όλα στην τύχη τους με τον αυτόματο πάνε.
Το έχουνε κλείσει το μαγαζί.
Ούτε τηλέφωνα δεν σηκώνουν τα παιδιά είναι ναζιάρικα.
Θεός φυλάξει.

Submitted by Anonymous on Sat, 20/07/2019 - 12:06 Permalink

Και τώρα τι θα απογίνουμε χωρίς μια δημοτική αρχή με.ισχυρο όραμα για τον πολιτισμό να παίρνει τηλ την εταιρία που διοργανώνει συναυλίες με τον κ. Τουρνα και να τον φέρνει στο Π. ΑΣΤΡΟΣ. Ειλικρινά ποια κακια μοίρα μας χτύπησε την πόρτα; που θα βρεθούν ξανά αυτοί οι τόσο ικανοί να παίρνουν προσφορές με φαξ και email από εταιριες παραγωγής συναυλιών και να διαλέγουν 2-3 για να ερχονται τα καλοκαίρια στο δημο;

Ξεχάστε τα αυτά τα πολύ σπουδαία και δύσκολα έργα! Θα τα λέτε και θα κλαίτε!!

Submitted by Anonymous on Mon, 22/07/2019 - 00:06 Permalink

Δεν υπάρχει τρόπος αυτό το μποτιλιάρισμα κάθε μέρα στο Παράλιο να διευθετηθεί; Τόσα χρόνια καμία δημοτική αρχή δεν κατάφερε κάποιες κυκλοφοριακές ρυθμίσεις; Τόσο δύσκολο είναι; Ενώ υπάρχει σχέδιο πόλεως , δεν υπάρχει τρόπος να δημιουργηθεί άνοδος και κάθοδος σε κάποιους δρόμους; ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ;

Submitted by Anonymous on Mon, 22/07/2019 - 19:31 Permalink

Μιας και ανέφερες το κυκλοφοριακό φίλε μου κάνε υπομονή, περιμένουμε ακόμα τον ιδιώτη να ανοίξει το parking που έκλεισε πριν τις τοπικές εκλογές.ΓΙΑ να καταλάβεις τι συμφέροντα παίζονται.Και που είσαι ακόμα,έχουμε να δούμε πολλά.....

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
katafigio