Εγκρίθηκε η χρηματοδότηση του Δήμου για την ανακατασκευή 12 παιδικών χαρών

Thu, 10/01/2019 - 11:54

Εγκρίθηκε η χρηματοδότηση του Δήμου Βόρειας Κυνουρίας για την ανακατασκευή δώδεκα παιδικών χαρών στο πρόγραμμα ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ ΙΙ.

Ο Υπουργός Αλέξανδρος Χαρίτσης αποφάσισε την ένταξη στο Πρόγραμμα «ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ ΙΙ», στο πλαίσιο της Πρόσκλησης ΙΙΙ, της Πράξης:


«Προμήθεια και τοποθέτηση εξοπλισμού για την αναβάθμιση παιδικών χαρών του Δήμου Βόρειας Κυνουρίας» συνολικού προϋπολογισμού 241.558,20 € (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) με φορέα υλοποίησης το Δήμο Βόρειας Κυνουρίας.

Το σχόλιο Μαντά:

"Πλατεία Καρυτσιώτη, Αγιος Παύλος, Κάτω Δολιανά, Μελιγού, Ξηροπήγαδο, Βέρβενα, Αγιος Πέτρος, Καστρί, Αγιος Ανδρέας, Κορακοβούνι, Πραστός, Κούτρουφα, με προϋπολογισμό 240.000€.

Τα συγχαρητήρια μου στους Μηχανικούς της Τεχνικής Υπηρεσίας μας για τη συνεργασία τους στην επίτευξη του στόχου.. Είμαστε έτοιμοι πλέον για τη Δημοπράτηση.. "

 

 

Εγκρίθηκε η χρηματοδότηση του Δήμου για την ανακατασκευή 12 παιδικών χαρών

 Εγκρίθηκε η χρηματοδότηση του Δήμου για την ανακατασκευή 12 παιδικών χαρών

Comments

Submitted by Anonymous on Thu, 10/01/2019 - 12:54 Permalink

Άμα δείτε λεφτά από το χρεοκοπημένο κράτος που μέχρι το μάιο ο Χαρίτσης θα έχει γίνει Λούης σφυράτε κλέφτικα. Αλλά και πάλι δεν υπάρχει ελπίδα για σοβαρό έργο αφού τις 2 παιδικές χαρές που έφτιαξε ο δήμος με δικά του έξοδα Αστρος και Παράλιο, μισοτελειωμένες τις έχει, επικίνδυνες για τα παιδιά και ντροπιαστικές εικόνες για τους τουρίστες. Τα χάλια αυτά δεν κρύβονται με προεκλογικές εξαγγελίες-παραμύθια. Ο κόσμος ξέρει.

Submitted by ΑΝΩΝΥΜΟΣ on Thu, 10/01/2019 - 16:42 Permalink

Ο ΚΟΣΜΟΣ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ 12 ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΧΑΡΕΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΣΥΧΡΟΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΡΓΟ ΠΟΥ ΔΗΜΟΠΡΑΤΕΙΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ ΘΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΧΟΛΗ.ΕΧΕΤΕ ΜΕΙΝΕΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ

Submitted by Anonymous on Thu, 10/01/2019 - 17:25 Permalink

αυτά θα πεις οτΑΝ θα κόβεις την κορδέλα. Γιατί προς το παρόν μόνο κάτι ποσά μας δείχνετε που ΘΑ πάρετε στο ΜΕΛΛΟΝ. Γιατί τις άλλες που ταχα ανακαινίσατε δεν πήγατε καν να τις ελέγξετε με τα χάλια που έχουν; μήπως γιατί είναι παράνομες; Το ξέρε ότι αν κάποιο παιδί χτυπήσει θα τρέχετε όπως ο δήμαρχος Ελληνικού στη Γλυφάδα με το παιδί που σκοτώθηκε; Από τύχη δεν έχετε μπλέξει μέχρι τώρα με την προχειρότητα σας. Δεν είναι μόνο οι ψήφοι έχετε κι ευθύνες

Submitted by Anonymous on Thu, 10/01/2019 - 18:05 Permalink

Στο Παράλιο Άστρος παιδικός σταθμός δεν θα γίνει ποτέ???
Από εδώ ο δήμος έχει τα περισσότερα έσοδα και τίποτα???
Δυστυχώς τόση ανοικοδόμηση που έχει....και να μην υπάρχει ένας βρεφωνηπισκός σταθμός και να αναγκαζόμαστε να πηγαίνουμε στα γύρω χωριά...απαράδεκτο...

Submitted by Anonymous on Thu, 10/01/2019 - 18:31 Permalink

Στην πλατάνα, ένα αστεροσκοπείο δε θα γίνει? στο Καστρί ούτε ένα Λιμάνι? Ούστ ρε άχρηστοι!!!!

Submitted by Anonymous on Thu, 10/01/2019 - 19:36 Permalink

Mπράβο παιδιά .Πάντα τέτοια.Οσο γι αυτούς που δε χαίρονται και βγάζουν χολή για ότι καλό πάει να γίνει, θα τα πούμε στις κάλπες.
Εσείς αλήθεια τι θα κάνατε στη θεση τους?
1) Θα αρνιόσασταν τα χρήματα επειδή είναι της χρεωκοπημένης κυβέρνησης?
2)Δε θα κάνατε τίποτα γιατί δεν πιστεύετε ότι υπάρχουν λεφτά?
3)θα τα βάζατε από την τσέπη σας?
Λίγο ντροπή.

Submitted by Anonymous on Thu, 10/01/2019 - 19:39 Permalink

Οι Παραλιωτες παρακαλω να μην προκαλουν την οργη των αλλων κοινοτητων.Καλο ειναι να διεκδικουν ,αλλα προκαλουν οταν παραπονουνται.Ελεος πια.

Για εξήγησέ μας την "πρόκληση" ρε φίλε & επίσης να ξέρεις ότι το Παράλιο Άστρος ΔΕΝ είναι μια απλή κοινότητα όπως σας βολεύει να λέτε τόσα χρόνια. Εδώ ζούν και δραστηριοποιούνται κάτοικοι από όλη την βόρεια κυνουρία και αλλού.

Submitted by Anonymous on Thu, 10/01/2019 - 21:53 Permalink

Διεκδικούμε και δεν υπνοβατουμε και διεκδικούμε για όλους γιατί όλοι εδώ επιχειρούμε.

Submitted by Anonymous on Fri, 11/01/2019 - 00:56 Permalink

Nα διεκδικείτε αλλά δεν είναι όλος ο Δήμος το Παράλιο και οι 40 επιχειρηματίες του.
Υπάρχουν πολλοί περισσότεροι επιχειρηματίες στο Αστρος,στον Αγιο Ανδρέα,στο Ξηροπηγαδο κτλ
.Οταν βλέπουνε δεκάδες εκατομμύρια να πέφτουν στο Παράλιο (λιμάνια,αποχετευτικά,υδρευσεις,γαλάζιες σημαίες,φουλ πολιτιστικά από το Μάιο ως το Σεπτεμβρη,αναπλάσεις παραλιακής και άλλα)
ΝΑΙ είναι πρόκληση για τους υπόλοιπους να οργίζεστε κι όλας και να παραπονιέστε μέχρι και για τη σκόνη από τα έργα που σας κάνουνε.
Τι να πούμε δηλαδή οι υπόλοιποι?

Submitted by Anonymous on Fri, 11/01/2019 - 14:11 Permalink

Για την κυρια που θελει παιδικο σταθμο στο σπιτι της.
Ναι,να παει στα γειτονικα χωρια να βοηθησει στην αναπτυξη τους ,οπως και εμεις παμε συνεχεια στο Παραλιο και το βοηθαμε.

Submitted by Anonymous on Fri, 11/01/2019 - 15:20 Permalink

Όλα οσα απαντάτε αφήνουν εκθετους εσάς τούς ίδιους .
Περιγράφουν την μίζερη κατάσταση την οποία βρίσκεστε και θέλετε να την αποδεχτούμε και εμείς. Μπορείτε να παραμείνετε στον δικό σας μικρόκοσμο και να μας γυρίσετε στο παρελθόν γιατί απλά δεν έχετε μελον.
Συνάμα βάζετε το αυτογκόλ.

Submitted by Anonymous on Fri, 11/01/2019 - 17:43 Permalink

Τα σχόλια για το Παράλιο είναι κωμωδία. Ενα μισοτελειωμένο έργο που πληρώνει πρόστιμα και με την πρώτη φουρτούνα έπαθε ζημία, το γεφύρι της άρτας του βιολογικού που σκάβουνε κάθε Πάσχα και καλοκαίρι και το νερό που κόβεται θεωρείτε έργο;;; Γελάνε και οι τουρίστες! Στο παραλίο μόνο ψέματα είπατε κι απόσα ταξατε δεν κανατε τίποτα. Θα τα βρείτε στην κάπλη τα έργα σας

Submitted by Anonymous on Fri, 11/01/2019 - 19:20 Permalink

Mιζέρια είναι να σου φτιάχνουν βιολογικό και να ωρύεσαι για τη σκόνη.Μήπως θα έπρεπε να ξεκινήσουν τις εργασίες από τον πυρήνα της Γης?

Μιζέρια είναι να σου κανουν παπάδες και να μηνύεις το συνδυασμό σου.

Μιζέρια ειναι να κοιτάς μόνο τον εαυτό σου και να μη νοιάζεσαι για τους γυρω σου.Μήπως θελετε και καμμια καθαρίστρια από το Δήμο στο σπίτι σας?

Μιζέρια είναι (και αχαριστία )να σου δίνουν εκατομμύρια και να τα λοιδωρείς ,λες και θα τα έβγαζες κι εσύ.
Του χάριζαν γάιδαρο και τον κοίταγε στα δόντια ,που λέει κι ο λαός.

Μιζέρια είναι να μην ευχαριστείς για κάτι καλό, αλλά να ψάχνεις αφορμή για να γκρινιάξεις.

Μιζέρια είναι να πληρώνεις τα χαμηλότερα τέλη στην Ελλάδα και να παραπονιέσε κι όλας.
ΚΤΛ.

Submitted by Anonymous on Fri, 11/01/2019 - 20:19 Permalink

Κανενα εργο απο αυτα που αναφερατε για το παραλιο δεν εχει ολοκληρωθει.οποτε προς τι ολη αυτη η γκρινια; αλλωστε αν δεν γινουν εργα στη βιτρινα του δημου πού πρεπει να γινουν;

Submitted by Anonymous on Fri, 11/01/2019 - 20:34 Permalink

Ντροπή σου παράλιο που είσαι τόσο μίζερο και δεν χαίρεσαι με τα μπιχλιμπίδια που σου χαρίζουν. 10 χρόνια τα ίδια μπιχλιμπίδια κι εσύ ούτε ένα ευχαριστώ. Ούτε έναν κόκορα δεν σφάξατε στον βιολογικό γιαυτό 15 χρόνια σκάβουνε

Submitted by Anonymous on Fri, 11/01/2019 - 20:53 Permalink

Συντοπιτες μην κουραζεστε. 600-650 ψήφοι είμαστε. Έτσι μας βλέπουν, έτσι μας αντιμετωπίζουν. Δεν τους νοιάζει αν έχουμε μικρά παιδιά και δεν έχουμε αυτοκίνητα, ούτε αν ξεχειλίζουν οι βοθροι. Ούτε αν πίνουμε λασπονερο κι αυτό όταν δεν κόβεται. Ούτε αν τα μισά φώτα δεν καίνε και η βρώμα πλυμηριζει τον τόπο από παρατημένα σκουπίδια. Οι άνθρωποι είναι για τα πανηγύρια με τα κλαρίνα εκεί που είναι οι χιλιάδες ψήφοι και εδώ έρχονται μόνο για να πάρουν. Από τον ιδρώτα μας και από την ομορφιά του χωριού μας που την είχαμε πολύ πριν από αυτούς. Αν δεν ενωθούμε να τους αντιμετωπίσουμε θα μας πηγαίνουνε μια ζωή με την γκλίτσα!!!!!

Submitted by Anonymous on Fri, 11/01/2019 - 21:56 Permalink

ΟΛΑ τα ΠΑΡΑΣΙΤΑ της ΓΟΥΒΑΣ, φωνασκούν ότι αδικούνται!!! Ας όψεται ο καλλικράτης που σας έκανε μάγκες. Αν ποτέ γίνει δημόσιος απολογισμός εσόδων-εξοδων των τοπικών κοινοτήτων τότε θα δούμε "τί απίδια πιάνει ο σάκκος". ΜΑΥΡΟ ΔΑΓΚΩΤΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΤΙ Ο ΗΛΙΟΣ ΑΝΑΤΕΛΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΡΝΩΝΑ!!!

Submitted by Anonymous on Fri, 11/01/2019 - 22:17 Permalink

Μια από τα ίδια!!! Σε άλλους ξυνιζει σε άλλους βρωμάει, άλλοι θυμούνται το μακαρίτη τον παππού τους, ο Μαντάς φέρνει τα εκατομμύρια και οι αντίπαλοί του προσπαθούν να ανακαλύψουν την Αμερική.. μπράβο ρε δήμαρχε!!!!

Submitted by Ilias on Sat, 12/01/2019 - 19:53 Permalink

Καλησπέρα σας κυρίες-οι. 1η φορά γράφω και μάλλον τελευταία...Έχετε καταλάβει ότι πλέον ότι το πρόβλημα δεν είναι τοπικό αλλά γενικό? Τσακώνεστε γειτονικά χωριά και κοινωνίες που καθημερινά συνεβρισκόμαστε και συζητάμε. Στο άμεσο μέλλον θα είμαστε μια περιοχή έρημη από κόσμο αλλά και από χρήμα. Και μιλάμε πάλι πριν τις εκλογές για λάμπες, δρόμους και λιμάνια. Καταλαβαίνω τα δεδομένα που πρέπει κάθε Δήμος να υποστηρίζει αλλά ρωτήστε το ληξίαρχο για γεννήσεις και θανάτους και θα δείτε άμεσα πολυγλωσσία και διαφορετικότητα στα ήδη μειωμένα σχολεία μας. Προσαρμοστείτε με τα καινούρια δεδομένα και αφήστε τις εκλογικές αψημαχίες για κάποιους που θέλουν αυτά στις πλατείες των χωριών.

Submitted by Αντικειμενικος on Sat, 12/01/2019 - 20:34 Permalink

Η ελλαδα θα ηταν διαφορετικη αν ζουσε ο καποδιστριας.Σημερα ανθρωποι μορφωμενοι και εξυπνοι και καθαροι και ψαγμενοι οπως ο Χριστοφορος Αποστολοπουλος θα επρεπε να αξιοποιηθει απο την εκαστοτε δημοτικη αρχη προς οφελος των πολιτων.Αλλα ομως .......

Submitted by Anonymous on Mon, 14/01/2019 - 02:38 Permalink

ΕΥΩΔΙΕΣ..
Δε σου φτάνουν οι ξεχειλισμένοι βόθροι,το λασπωμένο νερό που πίνεις,η βρώμα,τα σκουπίδια παντού,έπρεπε να μας μιλήσεις και για τον ιδρώτα σου...
Μάλιστα...
Να σε βάλουμε να διαφημίσεις τον τόπο μας και στο εξωτερικό.
Να τα δούνε αυτά και τα παιδιά της Αιθιοπίας να μας λυπηθουν.
Μα τι μιζέρια είναι αυτή?

ΥΓ.Να υποθέσω ότι για το αυτοκίνητο που δεν έχεις, πάλι ο Μαντάς θα ευθύνετε,ε?

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
katafigio