Πρώτη νίκη για τον Αρκαδικό

Σάβ, 11/11/2017 - 20:56
Image

Την πρώτη της νίκης στο πρωτάθλημα πέτυχε η ομάδα του Αρκαδικού επί της μαχητικής Καρδίτσας με 64-58

1ο Δεκάλεπτο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να θέλουν επιβάλουν τον ρυθμό τους με τις άμυνες όμως να μην το επιτρέπουν . Ο Αρκαδικός αντιμετώπισε σοβαρό πρόβλημα όταν ο Τζουγκαράκης χρεώθηκε με 2 φάουλ και ο Μαραγκάκης με 3! Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την φιλοξενούμενη ομάδα να προηγείται με 14-16

2ο Δεκάλεπτο

Το παιχνίδι εξελισσόταν σε προσωπική μονομαχία των Προδρόμου και Τζόρτζεβιτς που έκλεισαν το ημίχρονο με 20 και 15 πόντους αντίστοιχα! Ο Αρκαδικός έβρισκε λύσεις από το τρίποντο αλλά οι φιλοξενούμενοι έχοντας εκτελέσεις 24 βολές στο ημίχρονο έμεναν κοντά στο σκορ. Οι κυανόλευκοι έκλεισαν το ημίχρονο με τη μέγιστη διαφορά ως εκείνο το σημείο 36-30

3ο δεκάλεπτο

Το τρίτο δεκάλεπτο παρότι ξεκίνησε με τον Αρκαδικό να βγάζει ενέργεια σε άμυνα και επίθεση στέλνοντας την διαφορά στο +9 (43-34) στο 24’ στην συνέχεια δεν μπόρεσε να μετουσιώσει την διαφορά του με τα λάθη σε επίθεση και άμυνα να κάνουν την εμφάνιση τους. Η Καρδίτσα με υπομονή και με ένα επί μέρους 4-14 κατάφερε να φέρει την διαφορά στο «Χ» 47-47 με το τέλος της τρίτης περιόδου δίνοντας ένα άλλο ενδιαφέρον στο παιχνίδι για την τελευταία περίοδο.

4ο Δεκάλεπτο

Το τέταρτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες. Ο Αρκαδικός προσπάθησε και με όπλο του την άμυνα και το καθαρό μυαλό στην επίθεση να ανοίξει και πάλι την διαφορά βάζοντας και άλλους παίχτες στο σκοράρισμα με τον Σάββα Τζουγκαράκη και τον Απόστολο Αποστολίδη να πετυχαίνουν κρίσιμους πόντους. Στο 34’ με τρίποντο του Αποστολίδη έγινε το 57-48 και στο 37’ το 59-51 για τον Αρκαδικό που αποτέλεσε μαξιλαράκι για τα τελευταία λεπτά. Οι κυανόλευκοι διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα τους και έτσι έφθασαν στην μεγάλη αυτή νίκη και πρώτη για την φετινή σεζόν με σκορ 64-58.

Αρκαδικός: (Κουστένης): Κόυτρας , ΒΛάχος 6, Λυμπερέας 2, Σίνης , Τζάιδας, Προδρόμου 26 , Μαραγκάκης 5 (1), Αποστολίδης 6 (2), Πελτιέρ 12 (2), Γαρμπής , Απέργης , Τζουγκαράκης 7.

Καρδίτσα: (Καλογήρου): Τζόρτζεβιτς 22 , Λεπενιώτης, Ψαρόπουλος 14 (2), Τεπετίδης 2 , Μαυρόγιαννης 7 (1) , Παππάς, Αμπάρας 5 (1), Καμαριώτης 2, Παπαδόπουλος , Τριχόπουλος 1, Θέος 5,